FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Safranbolu İklimi

Safranbolu, Karadeniz ve Iç anadolu iklimi arasinda bir geçis kusagindadir. Kuzeyinde yer alan dag siralari ilimli deniz ikliminin içerilere girmesine kismen mani olur. Karadeniz iklimi ile karasal iklimin karmasi diyebilecegimiz bir geçis iklimi bölgeye egemendir. Bunu en iyi sekilde dag ve tepelerin kuzey-güney yamaçlarindaki orman alanlarinin gürlük ve bitki türlerindeki farkliliklariyla izlemek mümkün olmaktadir. Safranbolu' da kara iklimi özelliklerinden siddetli kislar ve kurak yazlar görülmez; yazlar sicak geçmesine karsin kislar iliktir.

Yagislar mevsimlere dagilmakla beraber kara iklimi etkisi ile en çok yilin ilk yarisinda düser. Kis ve ilkbahar uzun sürer. Yaz, temmuz basindan eylül sonuna kadar devam eder. Kar yagisi aralikta baslar. Egimin farkli olmasi nedeniyle ilçe merkezinde farkli yagislar meydana gelebilmektedir. Yüksek kesimlerde kar kalinligi daha fazladir. Buna karsilik eski Safranbolu' nun Çarsi Semtinde kar kalinligi daha azdir.

Safranbolu' da rüzgarin en çok estigi yön kuzey ve kuzeybatidir. En kuvvetli esen rüzgar yönü ise bati, güney ve kuzeybatidir.

Sıcaklık

En Sicak aylar : temmuz, agustos aylaridir (Ortalama max. 40° C).
En soguk aylar : Ocak, subat, mart' tir (Ortalama min. -10° C).
Günlük en yüksek sicaklik farklari yazin 21.2° C, kisin 17.5° C' dir.
 

Aylara göre ortalama sicaklik

Ocak
Subat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
3
4
7
12
16
20
22
21
18
13
8
4


En yagisli aylar :
Ocak, subat ve hazirandir (Aylik ortalama 50 mm).
En kurak aylar : Temmuz, agustos, eylül (Aylik ortalama 22 mm).
Günlük en çok yagis : Haziran, temmuz aylarinda görülür (40 mm).
Yillik ortalama yagis : 721 mm' dir.
Yillik ortalama yagisli gün sayisi : 67,6 gün.
Yillik karla örtülü gün sayisi : Ortalama 25 gün, ençok 41 gün.
Nem : Yillik ortalama % 60.
Rüzgar : Hakim rüzgarlar sirasiyla en çok bati olmak üzere güneybati, güneydogu ve kuzeybatidan eserler. En kuvvetli rüzgarlar ise sirasiyla bati, güneybati, kuzeybatidan eser.
Yerel Iklim : Sehir ve çarsi bölgesi vadi içinde rüzgarlara kapalidir. Bu yüzden kisin soguk rüzgarlardan korunmustur, yazin ise çok sicak olur. Yazliga gitmenin bir nedeni de budur. Baglar bölgesi ise daha yüksek, bir yayla niteliginde güneye dogru egilimlidir. Burada yazlar daha serin geçer.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim