FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Yöredeki Yer Adları

Dünya üzerindeki Türk topluluklari çesitli adlar tasimakta olup 11.yüzyildan itibaren Anadolu' ya yerlesen Türkler Oguzlar (ya da diger adiyla Türkmenler) dir. Bunun yaninda az sayida da olsa Kalaçlar' a, Kipçaklar' a, Uygurlar' a, Kumanlar' a vb. rastlanmaktadir. Oguzlar (Türkmenler) Kinik, Kayi, Karaevli, Avsar, Dodurga, Igdir, Peçenek gibi adlar alan 24 boya ayrilmaktadir. Boylarin bölünmesiyle oymak, asiret ve çemaat adi verilen daha küçük topluluklar ortaya çikmistir. Bu topluluklarin her birinin özel adlari vardir. Anadoluya' göçebe olarak gelen bu topluluklarin yerlestirilimesi gerek Selçuklular ve beylikler, gerekse Osmanlilar döneminde yönetimleri uzun süre ugrastirmis ve yakin zamanlara kadar sürmüstür. Osmanli döneminde bu topluluklar, merkezi idareye karsi tehlike olusturmamalari için parçalara bölünerek her parça ayri bir yöreye yerlestirilmistir. Bu yerlestirme gelisigüzel ve yerlesen topluluklarin istegi dogrultusunda olmamis; baslangicindanberi disiplinli bör biçimde yönetimlerce yürütülmüs ve kayda geçirilmistir. Selçuklu ve beylikler dönemlerine iliskin kayitlar elde yoksa da Osmanli dönemine iliskin kayitlar büyük ölçüde mevcut olup bir kismi yayinlanmistir.

Bir yere yerlestirilen göçebe topluluklar oraya genellikle kendi adlarini vermislerdir. Nitekim Safranbolu - Karabük - Ulus - Eflani yöresindeki köy, mahelle, semt ve mevki adalir incelendiginde bunlarin büyük ölçüde bu göçebe Türkmen topluluklarinin adlari oldugu görülmektedir. Ancak zamanla bu adlarin gerçek anlamlari unutularak, ortaya çikislariyla ilgili bir takim rivayetler türemistir. Yöredeki yer adlari üzerinde yapilacak ayrintili bir inceleme, Selçuklular ve beylikler döneminde Uc bölgesi üzerinde bulunan yörenin yasadigi yogun nüfus hareketinin ve Türk yerlesmesinin bir çesit haritasini verecektir. Zira yöre bu dönemlerde yogun göç dalgalarinin geçisini yasamis; Osmanli döneminde ise yörüklerin toplanma alanlarindan biri olmustur. Burada, yöredeki "Seyhler - Sihlar" adini tasiyan köylere adini veren "Seyhler - Seyhlü" cemaatinin iskaniyla ilgili bir örnek verilerek yukarda sözü edilen ad verme olayi somut olarak gösterilecektir.

Göçebe Türkmen yörüklerinden "Seyhler" cemaati 49 kola ayrilarak Kütahya, Adana, Kirsehir, Halep, Aydin, Içel, Kocaeli, Tire, Haymana, Ergani, Üsküdar, Kibris gibi yerler yanimda Kastamonu sancagina bagli Zagfiranbolu kazasina yerlestirilmistir. Bu cemaatin iskaniyla ilgili tezkerenin bir yerinde söyle denilmektedir. : "Boz - Ulus asiretinden olan Seyhlü (Seyhler) cemaatinin yaylaklari Develü ve Erciyes ve Zamanti'da, kislaklari Aksaray ve Kirsehri'nde idi. Adi geçen cemaat ilkin Kibris adasina iskan edilmislerdi." Bugün Türkiye' de ikisi Eflani' de biri Ulus' ta olmak üzere bu cemaatin adini verdigi 29 köy bulunmaktadir.

Asagida, Safranbolu, Karabük, Ulus ve Eflani ilçelerine bagli köylerden boy, oymak, asiret ve cemaat adlarini tasiyanlarin listesi verilmistir. Bu liste köy adlari, arsiv belgelerine dayanilarak hazirlanan kaynaklardaki topluluk adlariyla karsilastirilarak düzenlenmistir. Bu adlardan bir kismi biçim degistirmis, bir kismi önüne ya da sonuna ekler almis oldugundan, bu gibilerin yanina parantez içinde toplulugun asil adi yazilmistir.

Gercekte Türkmen topluluklarinin adini almis köylerin sayisinin çok daha fazla olmasi gerekir. Ancak zaman içinde adlarin pek çok degisiklige ugradigi görülmektedir. 16. Yüzyil kayitlarina göre Tarakli - Borlu kazasinda iki adet 'Kayi' , dört adet 'Avsar' adi tasiyan köy oldugu halde, bugün yalniz Karabükt'te, adi kaybolmak üzere olan bir Kayi mahallesi kalmistir. H. 1314 (M.S. 1897) yili kastamonu vilayeti salnamesindeki, Safranbolu kazasina bagli köylerin adlari incelendiginde, bugün Safranbolu, Karabük, Ulus ve Eflani ilçelerine bagli köy adlarindan degisik adlara rastlanmaktadir ki bu durum da degisikligi somut olarak göstermektedir.

Bir kisim köyler ise toplum içindeki statülerine, ya da cografi konumlarina göre yeni adlar alarak eski adlarini birakmislardir. Bazi köy adlari da aslindan, taninmayacak biçimde sapmistir. Bartinli Ibrahim Efendi'nin belirtigine göre Ulus Ilçesine bagli 'Drahna' köyünün adi, "hane" kelimesinin önüne farsçada "içinde" anlamina gelen "der" öneki getirilerek yapilmis olup aslinda "Derhane" iken zamanla halk arasinda "Drahna" biçimini almistir. Nitekim bu köyün adi H. 1314 yili Kastamonu Vilayeti salnamesinde 'Terhane' olarak yazilmistir.

Asagidaki listeye yalnizca bugün muhtarlik merkezi olan köyler alinmistir. Muhtarliklara bagli mahalleler arasinda Türkmen topluluklarinin adini tasiyanlar çoktur. Sözgelisi, "Kayacilar" adini tasiyan yörük cemaati üç kola ayrilarak Adana ve Tarsus sancaklariyla Bolu sancagina bagli Ulus kazasina iskan edilmistir. Bu cematin yerlestigi yer, bugün Ulus ilçesine bagli Karakisla köyünün bir mahellesidir. Safranbolu ilçesine bagli kiriklar köyünün Karaevli mahallesi de adini Oguzlarin 24. Boyundan biri olan Karaevli boyundan almistir.

Bunun disinda, bazi köylerin eski adlari iki addan olusmakta olup birisi topluluk adi oldugu halde bugün bu ad atilmistir. Sözgelisi Safranbolu'nun Cucahli ve Kehler (yeni adiyla Akkisla) köylerinin adlari H. 1314 yili Kastamonu Vilayeti salnamesinde 'Bulac Cucahli' ve 'Bulac Kehler' olarak kayitlidir. Bu adin "Bulaca" Türkmen toplulugunun adindan geldigi açiktir. Listeye bu adlar da alinmamistir.
 


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim