FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Birinci Candaroğlu Dönemi

1291 yilinda Ilhanli (Mogol) hakaninca, bazi kaynaklara göre Kastamonu Valisi veya Subasisi olarak atanan, bazi kaynaklara göre de kendisine Eflani' de timarli sipahilik verilen Semseddin Yaman Candar' in 1300 yillarinda yerine geçen oglu, Sücaeddin Bedreddin I. Süleyman Pasa 1304 veya en geç 1309 yilinda Kastamonu' yu basarak Çobanoglu Beyi Mahmut Bey' i öldürmüs ve Çobanoglu Beyligi' ne son vererek Candarogullari Beyligi' ni kurmustur.

Eflani' de Semseddin Yaman Candar'a verilen yer, bugünkü Eflani kasabasinin bir km. kadar batisindaki Gövlezoglu mevkiidir. Bugün burada, tarlalar arasindaki bir çesmeden baska Candarogullarini hatirlatacak bir kalinti bulunmamaktadir. Toprak altindan yer yer tugla parçalari çiktigi belirtilmekle birlikte, beylik merkezi oldugunu gösteren bir yerlesime ait iz yoktur. Ayrica bu mevki ova üzerinde bulunmakta olup korunmaya hiç elverisli degildir. Bu nedenle Candarogullari' nin burada timarli sipahi olduklari ve Candarogullari Beyligi' nin burada kuruldugu görüsüne katilmiyor; Prof. Mustafa Akdag' in belirttigi gibi Semseddin Yaman Candar' in Kastamonu' da Vali veya Subasi olup Eflani' de kendisine malikane tarzinda arazi verilmis olmasini akla yakin buluyoruz.

Bu noktada Eflani' de Semseddin Yaman Candar' a verilen yer üzerinde durmak yerinde olacaktir. Bu yer kesinlikle belli olmamakla birlikte, Gövlezoglu mevkii disinda baska ihtimaller üzerinde de durulmaktadir. Önemi dolayisiyla bu ihtimallere kisaca deginilecektir.

Bir ihtimale göre Candarogullari' nin merkezi Tabaklar mahallesinin bulundugu alan olup buradaki kalintilar Candarogullari' na aittir.

Daha tutarli bir baska ihtimale göre ise merkez, Eflani' nin Abakolu köyüne bagli Kuloglu mahallesi ile, bugün Araç' a bagli olan Demirci köyünün "Incügez" ve "Küre-i Hadid" mahalleleri arasinda kalan alandir. Nitekim, Küre-i Hadid mahallesindeki eski bir camiyi Candaroglu I. Süleyman Pasa' nin yaptirdigi ve bu mahalledeki türbede de onun yattigi rivayet edilmektedir. Bu civarda pekçok kalinti bulunmakta olup Osmanli dönemine ait kayitlardan Küre-i Hadid' in, asiretlerin toplanma ve dagilma merkezlerinden biri oldugu anlasilmaktadir.

Öte yandan yöredeki bir baska rivayete göre, bu günkü Eflani kasabasinin birkaç km. kuzeyinde, Çelebiler mahallesinin üstünde ve Gövlezoglu mevkiinin yakininda bulunan "Tokar" tepesindeki türbede yatan kisi de Semseddin Yaman Candar' dir. Bir baska rivayete göre de Tokar tepesindeki türbede yatan kisi, "Eflan Baba" adinda bir ermistir.

Rivayetlerden baska bir kaynaga dayanmayan bu tahminler bazi ipuçlari vermekte iseler de bu ipuçlari ciddi bir sonuç çikarmaya yeterli degildir. Semseddin Yaman Candar' a Eflani' de verilen yer konusunun aydinlatilmasi, onun ve I. Süleyman Pasa' nin Kastamonu ve Safranbolu ile olan iliskilerine isik tutacagi için üzerinde önemle durulmak gerekir.

Candaroglu Süleyman Pasa Safranbolu2 yu 1326 yilina dogru almis ve buraya oglu Ali Bey' i yönetici atamistir. Ibn Batuta 1332 yilinda Safranbolu' ya gelmis ve Ali Bey' i ziyaret etmistir. Ibn Batuta o yillarin Safranbolu' sunu söyle anlatmaktadir :

"Buradan (Gerede' den) Safranbolu ya gittik. Burasi tepe üzerinde kurulmus küçük bir kasabadir. Tepenin eteklerinde hendek, dagin zirvesinde ise kale insa edilmistir. Orada sehrin medresesine inmistik. Bizimle birlikte gelen hacinin müderris efendi ve ögrencilerle münasebeti vardi. Onlarla birlikte derslere devam ediyor, ögrenciler de Hanefi mezhebinde imis gibi davraniyorlardi. Sehrin hakimi daha sonra tanitacagimiz Kastamonu hükümdari, kerem sahibi Sultan Süleyman Padisah' in oglu Ali Bey idi. Bizi huzuruna davet ettigi için kaleye çiktik, kendisiyle görüsüp saygilarimizi sunduk. Bize karsi büyük ölçüde sevgi gösterisinde bulundu, ikramlar, ihsanlar eyledi. Seyahatlerimizi, hal ve sihhatimizi sordu. Gereken cevaplari verdik. Beni yanibasina oturtmus ve sehrin kadisi ile meshur münsilerden El-Hac Alaeddin Mehemmed' i de davet etmisti. Yemek hazirlandi ve bütün davetlilerle birlikte yendi. Ondan sonra hafizlar gözyaslarini döktüren yakici sesleri ve hayranlik uyandiran usulleri ile Kuran-i Kerim okudular. Toplanti bu suretle sona erince oradan ayrildik. Ertesi günü Kastamonu' ya hareket ettik.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim