FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Kurtulus Savaşı’nda Safranbolu

I. Dünya Savasi sonunda imzalanan Mondros Ateskes Antlasmasinin 7. Maddesini gerekçe gösteren Itilaf Devletleri yurdumuzu yer yer isgal etmeye basladilar. Fransizlar Zonguldak' a asker çikardilar. Safranbolu isgal görmedi.

Kurtulus Savasi sirasinda Safranbolu' da da "Müdafaay-i Hukuk Cemiyeti" kuruldu. Cemiyet Kuva-i Milliyeci yurtseverleden Dr. Ali Yaver Ataman baskanliginda Kilercioglu Rifat, Ayintaboglu Mustafa, Eczaci Hidayet,Binbasioglu Refik Degirmencioglu, Mehmet Avukat Osman Yüreklioglu, Hasan Fehmi Cebecioglu Ismail Bey Efendilerden olusmustur.

Safranbolu Müdafa-i Hukuk Cemiyetinde digerlerinde oldugu gibi, Milli Mücadelenin basariya ulasmasi için çaba sarfetmistir. Ayrica Cemiyet Safranbolu' da Muini Maarif Dernegini kurarak; fakir ve kimsesiz çocuklarin okutulmasi için çaba sarfetmistir. Dernegin yönetim kurulunda Alemdar Zade Ahmet Burhanettin Efendi, tüccardan Arap Hoca Zade Kamil Efendi, Haci Kadi Zade Mehmet Efendi, Sepet Zade Hüseyin Efendi ve Vali Ömer Zade Salih Efendi bulunmaktadir. I. ve II. Inönü Zaferinin kazanilmasi üzerine, Türk Ordusunun elde ettigi bu büyük kutlama; Yunanlilarin yaptigi kötülükleri protesto etmek üzere Safranbolu'da büyük bir tören düzenlendi.

Anadolu' da Milli Hareket'e karsi Istanbul Hükümeti ve Isgal güçlerinin birlikte çikardiklari ayaklanmalardan biri de Bolu - Düzce ayaklanmasidir ki bu münferit olayin uzantisi Safranbolu' da hissedildi. Gerede' den hareket eden Dayioglu Ibrahim kuvvetleri Kastamonu' yu almak üzere Safranbolu' ya geldi. Ancak Kuva-i Milliyecilere yenildi.

Bati Cephesi Muharebelerinde personel ikmalinin önemli bir bölümü Karadeniz bölgesinden yapildi. Muharebe meydanlarinda ölen gençlerden 209'u Safranbolu' ya mensuptu. Yurdun kurtarilmasi için girisilen bagimsizlik mücadelesinde, her yurt kösesinin oldugu gibi Safranbolu' nun da pay ve katkisi büyük oldu.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim