FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Islahat Hareketlerine Kadar Osmanlı Dönemi (1392 - 1811)

Yörenin 1392 yilindan sonra 1402 yilinda bir kere daha Candarogullari' nin eline geçmis olmasina ragmen, Osmanli idari ve siyasi yapisinin yerlestigi dönemin baslangici olarak 1392 yilini esas almak gerekir.

Osmanli dneminde devlet idari bakimdan, basinda önce "Beylerbeyi", sonra "Müsir" ve "Vali" unvanini tasiyan yöneticinini bulundugu "eyalet" lere; eyatlerler, basinda "Mutasarrif, Muhassil, Mütesellim, Kaymakam" unvanlarini tasiyan sancakbeylerinin bulundugu sancaklara; sancaklar da basinda "kadi" nin bulundugu kazalara bölünmüstür. Eyalet ve sancak merkezi olan yerlesim birimleri de birer merkez kazadirlar ve buralarda da "kadi" bulunmaktadir. Yani Osmanli devletinde esas yönetim birimi kazadir.
Beylerbeyi ve sancakbeyi daha çok askeri ve asayisle ilgili görev yaptigi halde asil yönetim yetkisi kadi' dadir. Göçerligin yogun oldugu yörelerde, göçebe asiretler gezici bir kadi' ya baglanmaktadir.

Kenteler disinda ise birkaç köy birlestirilerek bir "timar" teskil edilmekte ve bu birimin basina da, genellikle savaslarda yaralik gösteren bir "sipahi" atanmaktadir. Sipahinin yetkisi sadece tarim arazisiyle ilgili isleri yapmak ve savaslar için asker beslemektir. Yörede, birkaç köyün birlesmesinden olusan bu birliklere "divan"; sipahinin oturdugu merkez köye "divanbas" denilmekte ve divanlar, "Ilindir divani", "Burunusuz divani", "Çal divani" gibi merkez köyün adiyla hala anilmaktadir.

Beylerbeyi ve sancakbeyinin oturdgu kazalar dahil, kaza yönetimi kadi'nin baskanliginda subasi, kazanin ileri gelenleri olan "ayan ve esraf", sehir kethüdasi, müftü ve esnaf temsilcileriyle köylerin temsilcisinden olusan bir kurulca yürütülmektedir.

Osmanli döneminde safranbolu, biri ilçe merkezinde "medine-i Tarakli-Borlu", öbürü merkezi yörük köyü olmak üzere, göçebe asiretler için kurulmus olan ve "yörükan-i Tarakli - Borlu" adini tasiyan iki kazadir. 1555 (H.963) tarihli bir vakfiyeden ögrendigimize göre o yil medine-i Tarakli - Borlu kadilari Sieyyid Ali ve Ebubekir Efendiler, yörükan-i Tarakli - Borlu kazasi kadisi ise Lütfullah Efendi' dir.

Yöredeki konar - göçer topluluklar vergi bakimindan da bir vergi birimi kabul edilmisler ve "Tarakli-Borlu asiret mukataasi" na baglanmislardir.

Osmanli döneminde 16. Yüzyil kayitlarina göre Tarakli - Borlu (her ikisi de), Ulus ve Eflani 1692 yilina kadar, merkezi kütahya olan Anadolu Beylerbeyliginin Bolu sancagina bagli. Kazadirlar. Bu dönemde Kastamonu da, ayni eyalete bagli bir sancak merkezidir.

1692 yilinda Bolu sancaginin lagvedilmesiyle bu kazalar 1811 yilina kadar Anadolu eyaletinin Kastamonu sancagina baglanmislardir. Eflani' nin "Eflani-i Tatay" kesiminin ise her iki dönemde de, Kastamonu sancagina bagli Daday kazasi hudutlari içinde oldugu anlasilmaktadir.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim