FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
İlk Osmanlı Dönemi (1354 - 1361)

Osmanli beyligi' nin kurulus dönemi, bu döneme iliskin belge ve yazili kaynaklarin azligi dolayisiyla henüz karanliklar içindedir. Karanlikta olan noktalardan biri de Osmanlilar' in 1354 yili dolaylarinda Safranbolu' yu Candarogullari' ndan almis olmalaridir.

Bu konuda kaynaklarda verilen bilgi Osmanlilar' in 1354 yili dolaylarinda en çok Gerede veya Ankara' ya uzandiklari biçimindedir. Safranbolu bu yillarda Candaroglu Beyligi' ne tabi kabül edilmekte ve bu nedenle Safranbolu' daki Gazi Süleyman Pasa Vakfi ile vakfa dahil Süleyman Pasa Medresesi, Süleyman Pasa Camii (Cami-i Kebir), eski hamam ve bir çesme, Candaroglu Beyi I. Süleyman Pasa' ya maledilmektedir. Mehmet Behçet Bey' in "Kastamonu Asar-i Kadimesi" nde tahmine dayali olarak ileri sürdügü bu düsünce günümüz yazarlarina da kaynak teskil etmektedir.

Oysa ki gerek vakif kayitlari ve Safranbolu' daki mahalli belgeler, gerekse yöre halki arasinda bilinen, Osmanli sultani Orhan Bey' in oglu, Rumeli fatihi sehzade Gazi Süleyman Pasa' nin Safranbolu' yu Candarogullari' ndan aldigi ve Gazi Süleyman Pasa vakfiyla vakfa dahil eserlerin ona ait oldugu yolundadir. Bu konuda eldeki kanitlardan bazilari asagida kisaca özetlenmistir :

1-)Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasi' nin 1924 yilinda yayinladigi kitapçikta Safranbolu, "Orhan Gazi zamaninda Süleyman Pasa' nin fetheyledigi kadim bir kasaba..." olarak tanitildiktan sonra Süleyman Pasa' nin beylerinden Hidir Bey' in "elyevm" Hidirlik tepesinde gömülü oldugu belirtilmektedir. Su noktaya dikkat edilmelidir ki, bu kitapçigin yayinlandigi tarihte, hatta çok daha sonralari, Hidirlik tepesindeki mezarlar ve sehideleri mevcuttu. Böylesine canli kanitlari olan kitap yazarinin yanilmis olmasi akla gelemez.
2.)Safranbolu2 da Gazi Süleyman Pasa' ya ait iki vakif, Vakiflar Genel Müdürlügü arsivinde, Kastamonu Evkaf defterinin 61. sayfasinda kayitlidir. Vakfiyeleri Genel Müdürlük arsivinde mevcut olmayip her ikisi de Orhan Bey' in, oglu Sehzade Gazi Süleyman Pasa adina, onun ölümünden sonra Bolayir' da yaptigi vakfa atif yapmaktadir. Candaroglu Beyi' nin vakfinin Osmanli Sehzadesine maledilmesi gibi bir yanlisligin yapilmasi söz konusu olmadigindan bu vakiflarin Orhan Bey' in oglu Sehzada Gazi Süleyman Pasa adina yapildiklari kesindir.
3-)25. Seferülhayr. 1270 (M.S 1853) tarihli, bu vakifla ilgili bir Ser' iye mahkemesi ilaminda vakfi yapan kisi "Fatih Sehzade Gazi Süleyman Pasa hazretleri" diye tanitilmaktadir. Ilamlardan, o tarihlerde vakfin hala mütevellileri eliyle yönetildigi anlasilmaktadir. Tarihlerimizde "Sehzade Gazi Süleyman Pasa" adi Orhan Bey' in ogluna verildiginden, vakfa ve Safranbolu tarihine dair ellerinde bugünkünden çok daha fazla bilgi bulunan o dönemin kadi ve diger görevlilerinin, ki içlerinde evkaf Müdürü' de bulunmaktadir, vakfin sahibi hakkinda yanilmalari söz konusu olmamasi gerekir.
4-)Yukarda sözü edilen ser' iye ilamlarinda da görüldügü gibi Safranbolu' daki çok eski kayitlarda Gazi Süleyman Pasa "Safranbolu Fatihi" olarak gösterilmektedir. Bunun nedeni Osmanlilar' in, Türkler' den de almis olsalar ilk zaptettikleri yerleri --- muhtemelen buralarda islam hukukunun fetihle ilgili hükümlerini uygulayabilmek için --- fethedilmis saymalaridir. Nitekim gerek Müneccimbasi, gerek Asikpasazade tarihlerinde hep "fetih" terimi kullanilmaktadir. Candaroglu Beyi I. Süleyman Pasa Safranbolu' yu 1326 yillarinda gene Türkler' den aldigina göre "fetih" ve "fatih" terimleri onun için kullanilmis olamaz. Buna, Anadolu Türk tarihini kendi beylikleriyle baslatan osmanli politikasi izin vermez.
5-)Safranbolu' daki Gazi Süleyman Pasa vakfi haremeyn vakiflarindandir. Yani Mekke ve Medine' ye bagli vakiflardir. Orhan Bey' in oglu Gazi Süleyman Pasa' nin vakiflarinin çogu haremeyn vakfidir. Safranbolu' daki diger Candaroglu vakiflari ise bu katagoriye alinmamistir.
6-)Yikilan Gazi Süleyman Pasa medresesinin kitabesinden anlasildigina göre medrese 1845 yilinda Sultan Abdulmecid tarafindan tamir ettirilmistir. Sultan Abdulmecid gibi, kendilerinden önceki dönemi adeta unutturan bir hanedandan gelen bir padisahin, bir tasra kasabasindaki, artik fonksiyonunu yitirmeye baslamis bir medrese binasini anarttirmasi için önemli bir nedenin olmasi gerekir. Bu neden olsa olsa, hanedanin bir üyesinin anisini yasatmaya yönelik olabilir.

Bu veriler karsisinda Gazi Süleyman Pasa kumandasindaki Osmanli ordusunun Safranbolu' yu Candarogullari' ndan aldigi açikça ortaya çikmaktadir. Vakfin niteliginden çikan sonuç budur.
Hidirlik tepesindeki, bugün mevcut olmayan mezar tasindan, Süleyman Pasa' nin Safranbolu' da biraktigi Hidir Bey' in 1358 yilinda vefat ettigi bilinmektedir. Su halde Safranbolu' nun Osmanlilarca ilk alinisinin bu tarihten önce olmasi gerekir.

I. Hami Danisment, Gazi Süleyman Pasa kumandasindaki Osmanli ordusunun Gerede' yi 1354 yilinda alarak Gerede Beyligi' ne son verdigini belirtmektedir ki, Safranbolu' da halk arasinda rivayet de Pasa' nin Safranbolu' ya Gerede yönünden geldigi yolundadir. Bu durumda bu olayin tarihinin 1354 yili oldugunu kabul etmek gerekmektedir.

Tarihçi Ali Bey, Orhan Bey döneminde Osmanli politikasinin, Anadoluda' ki Türk Beyliklerinden asker toplayarak Rumeli' ye geçirmek biçiminde saptandigini ve beyliklere düzenlenen seferlerin bu amaca yönelik oldugunu belirtmektedir. Bu durumda Sehzade Süleyman Pasa' nin, Rumeli' nin fethinden birkaç yil önce Safranbolu' yu zaptinin gerçek nedeninin toprak kazanmaktan çok, Uc bölgesi olan yörenin tecrübeli savasçilarinda nüfus derlemek oldugu anlasilmaktadir.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim