FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Çobanoğulları Beyliği Dönemi (1213 - 1280)

Emir Hüsamettin Çoban 1213 yilinda Kastamonu' yu Bizaslilar' dan sonuncu kez alarak selçuklu Sultaninca Sag Uc' a Beylerbeyi atanmis ve böylece yörede Çobanogullari Beyligi dönemi baslamistir.
1243 yilinda selçuklu ordusunun, sivas yakinlarindaki Kösedag mevkiinde Mogol ordusuna yenilmesiyle Anadolu yavas yavas Ilhanli(Mogol) egemenligi altina düsmüstür.

Kösedag savasinin en önemli sonucu olarak, Anadolu' da Selçuklu sultanlarinin itibarinin, dolayisiyla merkezi otoritenin sarsilmasi, özellikle Uc' larda ve Karamanoglu Beyligi' nin hüküm sürdügü alanlarda Mogollara karsi direnislerin ve bagimsizlik egilimlerinin ortaya çikmasina yol açmistir. Bu ortamda Uc' larda çesitli beylikler kurulmus ve Mogollar ve onlarin destegindeki Selçuklu ordusuyla bu Türkmen beylikleri ve ayaklanan diger gruplar arasinda siddetli savaslar olmustur.

Anadolu içinde korkunç bir katliam ve talana girisen Mogollar Uc bölgelerine yanasamamislar, geldiklerinde de çok siddetli direnisle karsilasmislardir. Uc' larda kurulan beylikler Mogollar' a zaman zaman seklen tabi olup vergi vermek, zaman zaman da direnmek yoluyla bagimsiz politikalarini sürdürmüslerdir. Böylece Karamanoglu Beyligi ve Uc' lar, Anadolu halkinin Mogollar' a karsi direnisinin odak noktalari olmustur


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim