FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Osmanlı Dönemine Kadar (1190 - 1392)

Kalenin fethiyle yerlesik düzene geçen Türkler'in, bu hayatin gereklerine uygun bir örgütlenmeye gittileri kuskusuzdur. Selçuklular' in usulüne göre fethedilen yere hemen bir kadi atanmaktadir. Kadi hem mülki amir, hem de yargi görevini yerine getiren kisitir. Kentin asayisinden ve memurlarin görevlerinin denetlenmesinden sorumlu olan "Subasi"; kent esnafinin temsilcisi "Ahi Baba"; mahallerin seçtikleri, muhtara benzetilebilecek "Igdis" lerin temsilcisi "Igdisbasi"; müderris ve sehlerin temsilcisi, bugünkü müftüye benzetilebilecek "Seyhülislam" Kadi' nin baskanliginda kentin bir çesit yönetim kurulunu olusturmaktadir. Köylerde ise, köy göçebe ise asiret beyi, yerlesik ise "köy kethüdasi" o köyün yönetiminden kadi' ya karsi sorumludur. Ancak bu dönemde, uzun süre Uc bölgesi durumunda olan yörede, askeri sef durumunda olan asiret beylerinin, resmi örgütlenmenin üstünde bir nüfuza sahip olduklari kuskusuzdur.

Yörenin, 1243 Mogol istilasiyla baslayan karisik dönemdeki yönetim yapisi hakkinda bilgimiz yoktur. Candarogullari döneminde ise Safranbolu' nun, Osmanlilar' daki sancak ya da eyalete benzeyen bir statüde bulundugunu, Candaroglu I.Süleyman Pasa' nin oglu Ali Bey' in burada kadi' nin üstünde bir mevkiye sahip bulunmasindan anlamaktayiz. Osmanli ve Candaroglu beylikleri arsindaki el degistirmelerde Safranbolu' nun bu statüsünü korudugu tahmin edilebilir. Zira bu dönemde yöre her iki beylik için de, öbürüne karsi Uc durumundadir.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim