FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
1071 Malazgirt Savasi ve Türk Yerlesmesi

Türkler' in Anadolu' ya akinlar yapmaya basladiklari 11. yüzyilda Bizans Imparatorlugu Anadolu üzerindeki otoritesini büyük ölçüde yitirmis, basgösteren siyasi ve iktisadi bunalim Anadolu' nun hiristiyan halkinin büyük gruplar halinde Balkanlara dogru göç etmesine yol açmistir. 1071 yilindaki Malazgirt Savasi bu bunalimi tam bir kargasaya çevirmis ve bu nüfus bosalmasi Anadolu' da Türk yerlesmesi için çok elverisli bir ortam olusturmustur.

Malazgirt savasindan sonraki birkaç yil içinde göçebe Türkmen boylari, Anadolu içinde büyük bir hizla batiya dogru ilerleyerek önce Kastamonu - Çankiri - Ankara - Eskisehir - Kütahya - Denizli hattini tutmuslar ve daha sonra kuzeyde bu hattin batisini zorlayarak Kastamonu - Safranbolu - Gerede hatti üzerinde simsiki tutunmuslardir. Bilinçli bir strateji ile yapildigi belli olan bu ilerleme sonucu Süleyman Sah' in 1075 yilinda Iznik' i almasiyla Anadolu Selçuklu Devleti kurulmustur.

Ancak bu ilerlemede, varilan son noktanin gerisinde kalan müstahkem mevkilerin bir kismi Bizans' in elinde kalmis; bazilarinda da Türkler Süleyman Sah' in ölümünden sonra veya Haçli seferleri sirasinda geri çekilmek zorunda kalmislardir. Sehirler ve kaleler birkaç yere el degistirmistir. Kayitlarin azligi dolayisiyla Safranbolu kalesinin bu yillarda Türklerce alinip alinmadigi bilinmemektedir.

Safranbolu yöresiyle ilgili, bu döneme iliskin bir kayit 1074 yilina aittir. 1074 yilinda Ankara' dan Kastamonu' ya gelerek oradan Istanbul' a gitmek üzere ayrilan bir Bizans ordusunu yolda göçebe Türkmen' ler bozmuslardir. Bu olay bu tarihte, müstahkem mevkiler alinmamis bile olsa göçebe Türkler' in, yörenin stratejik konumu elverisli yerlerinde yogun biçimde yerlesmis olduklarini göstermektedir. Öte yandan 1085 yilinda Sinop' u fetheden Emir Karatekin Sinop - Kastamonu - Çankiri bölgesinde Süleyman Sah' a bagli Uç emiri olarak hüküm sürmüstür. Emir Karatekin' in egemen oldugu bölgenin Safranbolu yöresinide içine aldigi belirtilmektedir. Emir Karatekin' in türbesi halen Çankiri jalesinde bulunmakta olup yöre halki arasinda "Karatekin Hazretleri" diye anilmaktadir.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim