FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Malazgirt Savaşından Önce Yöre

1071 Malazgirt savasindan önce Safranbolu-Karabük-Ulus-Eflani yöresi Bizans Imparatorlugu' nun "Paphlagonia - Paflagonya" eyaleti içinde yer almaktadir. Bu eyalet en genis sinirlariyla doguda Kizilirmak, batida Sakarya nehri, kuzeyde Karadeniz ve güneyde Ankara yakinlarina kadar uzanan bir alani kapsamaktadir.

Tarih içinde Anadolu' nun tümü gibi bu bölgede çesitli kavimler ve degisik uygarliklar yasamistir. Bilinen tarih içinde Safranbolu yöresinde yasayan ilk kavim, Paphlagonia bölgesinde M.Ö. 1300 yillarina kadar süren bir devlet kurmus olan ve Hititlerle akraba olduklari belirtilen Gasgaslar' dir. Onlardan sonra yörede egemen olan kavimler sirasiyla Hititler, Dorlar, bölgeye adlarini veren Paphlagonlar, Kimerler, Lidyalilar, Persler (Iran' lilar), Kapadokyalilar, Elenler (Eski Yunanlilar), Pontlar, Galatyalilar, Bitinyalilar ve Romalilardir.

M.S. 395 yilinda Roma Imparatorlugu ikiye ayrilmis ve "Bizans" adini alan Dogu Roma Imparatorlugu, baskenti Istanbul olmak üzere, Türkler' in gelisine kadar bütün Anadolu' da egemen olmuslardir. Roma Imparatorlugu ve daha sonra Bizans egemenligi döneminde, Anadolu' nun diger bölgelerinde oldugu gibi yöredeki, çesitli kavimlerin karismasindan olusan halk da elenlesmis ve kendi dillerini unutarak yunancayi benimsemislerdir. Türkler bu halka "Romali" anlaminda "Rum" demislerdir. Türkler' in Anadolu' ya gelisleri sirasinda bu halkin yer yer, yunanca disinda kendi öz dillerini konusmakta olmalari da muhtemel görülmektedir. Islamiyetin ortaya çikisindan sonra Anadolu' ya akinlar yapan Araplar' in yöreden geçmis olduklari, Safranbolu' lunun en eski mezarliginin "Araplar Mezarligi" adini tasimasindan anlasilmaktadir. Ayrica yörede, M.S. 10. yüzyildan önce Anadolu' ya çesitli yollardan giren samanist Türkler' e ait izlerde görülmektedir. Bugün yörenin pek çok yerinde, yukarda adi geçen kavim ve uygarliklarin biraktiklari kalintilar bulunmaktadir. Bunlarin hangi döneme ve kavme ait oldugunu saptamak bir uzmanlik konusudur.

 


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim