FİRMAMIZDAN HABERLER
  • Turlarımız
    Turlarımız ile ilgili bilgileri turlar bölümünden edinebilirsiniz...
  • Web Sitemiz Açılmıştır...
    Firmamızın kurumsal web sitesi yayına girmiştir... Kurumumuz ile ilgili duyuruları, gelişmeleri ve hizmetlerimizi web sitemizden takip edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
E-Bülten Üyeliğine Kaydolmak İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz.DÖVİZ KURLARI
  Alış Satış
8.4402 8.4554
7.6980 7.7490


HAVA DURUMU
ANKARA
Türklerin Anadoluyu Yurt Edinmeleri

Asya' nin jeopolitigi, bu kita üzerinde yasayan kavimleri tarih boyunca ya çok güçlü konfederasyonlar kurarak istila hareketlerine girismeye, ya da büyük göç dalgalari halinde Avrupa, Ortadogu ve Anadolu' ya akarak buralarda siyasi örgütlenmeye gitmeye zorlamistir.

Daha sonra M.S 10. yüzyildan çok önceleri Asya kitasindan Azerbeycan yoluyla Ortadoguya dagilan Türk gruplari buradaki çesitli ülkelerde siyasi etkinlik kazanmislardir. Kaynaklar Türkler' in islamiyeti kabule baslamalarinin bu iliskilerle gerçeklestigini belirtmektedirler.

10. yüzyil sonlarinda, baslarinda Selçuk Bey adli basbuglari oldugu halde Türkistan' daki yurtlarindan göçeden bir kisim Türkmen boylari Semerkand ve Buhara dolaylarinda yerlesmislerdir. Selçuk Bey' in ve ondan sonra ogullarinin çevresinde büyüyen bu Türkmen konfederasyonu büyük bir siyasi güce erismis ve 1037 yilinda Selçuk Bey' in torunu Tugrul Bey, Horasan ülkesindeki Nisabur' da adina hutbe okutarak sultanligini ilan etmistir. Kurulan bu devlete, hanedanin ilk atasi adina izafetle tarihlerimizde "Büyük Selçuklu Devleti" denilmistir. Büyük Selçuklu Devleti egemenlik alanina Azerbeycan, Iran ve Irak' a kadar yayarak Asya ve Ortadogu' da en büyük siyasi güç durumuna girmis ve 1150 yillarindan sonra parçalanarak dagilmistir.

Tugrul Bey' in 1063 yilinda ölümüyle yerine geçen yegeni Alp Aslan, 1071 Malazgirt Savasinin kahramani olan sultandir. Malazgirt Zaferiyle Anadolu' da Bizans' in siyasi otoritesi büyük ölçüde sarsilmis ve bu durm Türkler' in Anadolu' ya yerlesmelerine çok uygun bir ortam olusturmustur.

1072 yilinda ölen Sultan Alp Aslan' in yerine geçen oglu Sultan Melik Sah döneminde Büyük Selçuklu Devleti' nin izledigi Anadolu politikasi, Asya' daki yurtlarindan göçeden Türkmen boylarinin Anadolu' ya yöneltmeleri biçiminde olmustur. Bu politika ile güdülen amacin bir yandan göçeden nufusa yurt bulmak, öte yandan bu bu nufusun Büyük Selçuklu Devleti için tehlike olusturmasini önlemek oldugu ve bu göçlerin, boy beylerinin yönetiminde çok düzenli ve disiplinli bir biçimde gerçeklestsgi belirtilmektedir.

Malazgirt zaferinden sonra Anadolu' ya yöneltilen bu Türkmen göçleri emir-kumanda zinciri içinde, Selçuk Bey' in torunu Kutalmis' in oglu Süleyman Sah' a bagli olarak gerçeklesmistir. Ilerde belirtilecegi üzere Süleyman Sah 1075 yilinda Iznik' i fethederek Anadolu' da kendi kevletini kurmustur. Büyük Selçuklu devleti' nin yaninda Anadolu' da Selçuklu hanedaninin kurdugu bu devlete, birincisinden ayirmak için tarihlerimizde "Anadolu Selçuklu Devleti" adi verilmistir.


Fotoğrafların tüm hakları ve sorumluluğu fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Batuta Turizm ©2011 Ana Sayfa   -   Hakkımızda   -   Foto Galeri   -   Videolar   -   Basından   -   Ziyaretçi Defteri   -   Safranbolu   -   İletişim